Jak se starat o ovocné stromy? Přinášíme 5 unikátních tipů

Ovocné stromy jsou krásné a zároveň velmi užitečné, protože plodí lahodné ovoce. Někdy nám ale na zahradě nastraží překážky, se kterými si nemusíme vědět rady. Ano, po většinu svého života ovocné stromy na zahradě rostou bez povšimnutí, bez vaší pomoci, ale čas od času pomoc potřebují. Proto jsme si pro vás připravili několik rad, jak se starat o ovocné stromy.

Jak vyčistit ovocné stromy od mechů a lišejníků?

Věděli jste, že ovocné stromy musíte někdy vyčistit? Ovocné stromy na zahradě jsou náchylné na mechy a lišejníky, které ale nemají na ovocném stromě co dělat. Proto je vhodné mechy odstranit. Mechy jsou agresivní, protože svými kořeny pronikají až do kůry stromu a odebírají z ní živiny, které od kořenů putují až do koruny stromu. Lišejníky nejsou tak agresivní, ale je dobré je odstranit také.

  • Čištění mechů a lišejníků provádějte pomocí smetáku nebo jemného kartáče, případně použijte různé ostřejší škrabky. Nikdy nepoužívejte ocelový kartáč nebo nože, tím byste mohli ovocný strom poranit.
  • Začněte opatrně seškrabávat mechy a lišejníky z kůry kmene, nezapomeňte ani na větve stromu.

mechy a lišejníky na stromě

Mechy a lišejníky je potřeba odstranit také proto, že je to skvělé podhoubí pro různé plísně, choroby a hnilobné procesy, které stromu výrazně zkracují životnost a mohou ovlivnit i výnosy plodů a jejich kvalitu

Proč některé roky ovocné stromy plodí hojně a jiné roky ne?

Často se setkáváme také s tím, že zahrádkáři jsou zmateni z toho, proč některé roky ovocné stromy plodí hojně a jiné zase ne. To se týká také ovocných keřů. Plození ovocných stromů a keřů na zahradě ovlivňuje kromě jiného hlavně půda, je proto důležité, kam ovocné stromy vysadíte. Je potřeba udržovat půdní ekosystém a dopřávat stromům v sadě živiny, protože jejich přísun není stále stejný a půda se vyčerpává.

Doporučujeme proto zejména na jaře hnojit ovocné stromy. Přispěje to k vyššímu přírůstku a dobré sklizni ovoce. Hnojení ovocných stromů může výrazně zvýšit výnosnost a jakost plodů. Doporučujeme organická i minerální hnojiva. Úplně nejlepší hnojivo ovocných stromů je například chlévská mrva nebo třeba rašelina – tato organická hnojiva jsou velmi účinná. 

Zavlažujte v létě ovocné stromy

Přemýšlíte, jak se starat o ovocné stromy ještě víc? Určitě byste neměli zapomenout na zavlažování. Především v období sucha je vhodné zavlažovat hlavně malé ovocné stromy, které ještě nemají takovou sílu. Zavlažování ovocných stromů a ovocných keřů přispívá k lepší úrodě i větším přírůstkům. Zavlažovat doporučujeme po celé ploše, kde jsou stromy vysazeny, aby závlaha směřovala až ke kořenům stromů.

zavlažování ovocných stromů v létě

Někdy už je lepší ovocný strom pokácet

Pokud ovocné stromy usychají a není možné je zachránit, je vhodné je pokácet a zasadit strom nový. Kácení stromů má ovšem svoje náležitosti a nemůžete strom kácet, kdy se vám zachce. Přímo vyhláška ministerstva životního prostředí říká, že stromy se kácí v období vegetativního klidu (pokud nehrozí, že spadnou a ohrozí život nebo majetek), období vegetativního klidu začíná 1.11 a končí 31. 3. To platí nejen pro ovocné stromy, ale také okrasné stromy a další. 

kdy kácet stromy

Jak zasadit ovocný strom?

Pokud se vám uvolní místo v sadu po pokáceném stromu, nebo chcete sad ovocných stromků rozšířit, doporučujeme vysadit nové ovocné stromy. Správná doba na výsadbu ovocných stromů je na podzim, na druhu stranu ale můžete ovocné stromy sázet také na jaře. Nejdůležitější je při výsadbě správné stanoviště. Zjistěte si, na jaké stanoviště je strom vhodný, protože až ho zasadíte, bude na něm několik desítek let.

Jak daleko od sebe sázet ovocné stromy? 

Rozestupy při sázení ovocných stromů jsou různé podle odrůdy. Neexistuje tak přesná odpověď, jak daleko od sebe ovocné stromy sázet. Na druhou stranu nic nezkazíte, pokud budete udržovat rozestupy min. 3 m a více, pokud máte velký pozemek. Dopřejete tak ovocným stromům dostatek prostoru, aby mohly mít košatou korunu a plodit kvalitní a velké plody. 

Jak hluboko sázet ovocné stromy?

Aby měl ovocný strom dostatek, živin, je vhodné ho sázet do hloubky okolo 

45 cm. Taková hloubka je dostatečná, aby byly kořeny dobře chráněny. Rozměry jámy pro sadbu ovocných stromů jsou také okolo 50 × 50 cm. Pokud je podloží špatné, doporučujeme kopat více do hloubky, a to klidně až 70 cm a více, když to vzrůst stromu umožňuje.

plodící ovocné stromy