Možná si myslíte, že na výběru správného substrátu vůbec nic není. Jenže výběr vhodného substrátu pro rostlinu vyžaduje alespoň minimální znalosti. Základem výběru správného substrátu je především znalost, co rostlina potřebuje, jak se o ni starat. Pokud to víte a vámi vybraný nebo dokonce namíchaný substrát to splňuje, potom máte skoro vyhráno.

Existuje několik základních druhů substrátů

Substrátů totiž existuje opravdu velké množství a většina z nich je namíchána přímo na míru dané rostlině, takže pro jiné rostliny může být takový substrát nevyhovující. Kromě několika univerzálních substrátů má skoro každý druh rostliny vlastní substrát, který má kromě jiného složení i odlišnou pH od jiných substrátů. Zároveň většina substrátů obsahuje hnojivo, až na výsevní substrát, který hnojivo neobsahuje, protože není určen pro dlouhodobý růst.

Zahradnický substrát

Ideálně provzdušněný substrát, který nasákne dostatek vody. Využívá se především k pěstování rostlin a květin v záhonech přímo na zahradě. Nicméně je možné zahradnický substrát použít také pro rostliny ve skleníku, případě pro balkonové květiny. Rozhodně se ale nehodí pro všechny druhy rostlin, přestože je do určité míry univerzální.

Výsevní substrát

Vhodné je výsevní substrát používat především na jarní výsev květin nebo zeleniny – jak už napovídá sám název. Výsevní substrát obsahuje dostatek základních živin a hnojiva, aby se rostlina rychle uchytila a povyrostla. Základem je především rašelina, díky které je půda kypřejší, to prospívá růstu kořenů. Rozhodně je ale potřeba si hlídat, kdy jste rostliny do výsevního substrátu zasadili, protože není vhodný na dlouhodobé pěstování.

Substrát pro bylinky

Bylinkám se může stejně dobře dařit v záhonu na zahradě nebo klidně v truhlíku na balkoně. Tajemstvím pěstování zdravých bylinek je správná zemina. Substrát na bylinky by měl připomínat středomořskou půdu, odkud většina bylinek pochází. Vesměs se jedná o směs rašeliny, písku a organických hnojiv. Substráty pro bylinky nejsou příliš bohaté, protože ani samotná půda ve středomoří není zvlášť úrodná.

Substrát pro balkónové květiny

Klasické balkonové květiny jsou mnohdy na pěstování poměrně náročné. Především pelargonie nebo petúnie. Právě proto je vhodné zvolit správný substrát pro balkónové květiny. Takový substrát je také vhodný pro další venkovní květiny, protože pro ně představuje dostatečně vyváženou směs – naopak není vhodný pro běžné pokojové rostliny.

Substrát pro pokojové rostliny

Jako jeden z mála substrátu je téměř univerzální. Jeho pH je neutrální, aby vyhovovalo velkému množství roslin. Jedná se o substrát složený ze světlé a tmavé rašeliny, která je obohacena o humus a hnojiva. Substrát pro pokojové rostliny je vhodný také ke dlouhodobému pěstování.

Jak substráty vznikají?

Substráty nejsou žádným velkým tajemstvím. Jedná se o předem namíchané směsi, které si snadno můžete namíchat i doma, pokud k tomu budete mít vše potřebné. Základ tvoří složky, jako je ornice, rašelina a drcená kůra, případně kokosové vlákno, dále písek. Substráty umí podle potřeby dobře zadržovat vodu, případně ji naopak nechat téměř propustit. Substrát také obsahuje základní minerály, živiny a hnojiva, která po přesazení nebo vysazení podporují růst rostliny.