Růže jsou jedny z nejstarších pěstovaných rostlin. Přesto se ale často dopouštíme chyb v jejich pěstování, které jsou zbytečné. Ukážeme si, jak pěstovat růže tak, aby nás odměnily svým bohatým květenstvím a některé z nich kvetly až do prvních přicházejících mrazíků. Výhodou je, že růže nejsou náročné na pěstování. Jak tedy na pěstování růží? Stačí dodržet několik rad.

Kdy zasadit růže?

Jednou z možností, kdy zasadit růže, je hned na jaře. Zejména pak stromkové růže a ostatní růže ve vyšších polohách. Růže se dají sázet s kořenovým balem – v takovém případě můžete vysazovat růže téměř po celou sezónu. Poměrně běžná je také podzimní výsadba růží od října do listopadu.

Zásady, jak vypěstovat růže

Přinášíme vám návod na pěstování růží, který vám prozradí nejen, kdy sázet růže na jaře, ale také jak daleko od sebe růže sázet a jak se o ně starat. Růže nejsou náročné na pěstování, stačí dodržet několik doporučení a uvidíte, že za chvíli zkrášlí a provoní vaši zahradu.

  • Dbejte na správné stanoviště. Správné stanoviště je základem pro pěstování růží. Vždy se podívejte na zakoupenou odrůdu růže, jaké stanoviště vyžaduje. Nejčastěji je to stanoviště na přímém slunci, ideálně na provzdušněném místě.
  • Růže mají rády především hlinitopísčité propustné půdy s dobrou zásobou živin. Ideální je, pokud je půda u kořenů růže stále vlhká, nikoli však promáčená.
  • Růže zalévejte pomalu, aby se voda dostala do celého kořenového systému, vyhněte se listům. Volte raději slabý proud vody. Při styku listů s vodou se zvyšuje riziko padlí nebo černé skvrnitosti.
  • Pokud chcete, aby růže krásně rostla, je důležité dopřát jí živiny. Už při sázení můžete dát do výsadbové jámy kompost nebo jiné hnojivo. Poté už používejte jen speciální hnojivo určené pro růže.

Jak daleko od sebe sázet růže?

Ideální je sázet růže 60–80 cm od sebe. Záleží samozřejmě na konkrétním druhu, například keřové růže mají rády větší rozestupy, právě těch 80 cm. Odteď už budete bezpečně vědět, jak daleko od sebe sázet růže. Ovšem pozor, důležité je nejen dodržovat rozestupy, ale zvolit také správně hlubokou výsadbovou jámu. Volit byste měli hloubku i šířku okolo 40 cm. Doporučujeme na dno výsadbové jámy, tedy pod růži dát trochu písku. Především u růží bez kořenového balu je vhodné alespoň na 2 hodiny namočit před výsadbou kořeny. Růže s kořenovým balem stačí bohatě zalít.

Tajemství krásných růží je také ve správném prořezání

Na správné době řezu záleží u každé rostliny, ovšem u růží to platí zvlášť. Kdy řezat růže? Především začátkem jara, případně na podzim. V době květenství nebo sezóny se řezání růže rozhodně vyvarujte. Růže se prořezávají, aby jejich květenství bylo ještě krásnější a byly „ve formě“. Vždy je nutné odstranit suché nebo poškozené výhonky, stejně jako nakažené nemocí – to můžete udělat i na podzim.

TIP: Přečtěte si detailní návod jak na jarní řez růží. Dozvíte se pravidla řezu růží a různá specifika odrůd.  

Pěstování růží v květináči

Především 2 druhy růží jsou vhodné na pěstování v květináči, a to zakrslé neboli mini růže a následně růže na kmínku (stromkové růže). Pěstování stromkové růže v květináči je snadné. Růže se poté mohou stát ozdobou balkonu nebo terasy. Na co si během pěstování růží v květináči dát pozor? Především musíte být pečliví během výsadby růží do květináče.

  • Dno květináče ideálně připravte jako drenážní vrstvu, vysypte ho keramzitem nebo hliněnými střepy. Na tuto vrstvu poté umístěte netkanou textilii, která propustí vodu, ale zabrání smísení půdy s vodou. Vše lehce zasypte substrátem pro růže.
  • Zasaďte růži do květináče a ten poté opatrně zasypte opět substrátem, a to 1 cm pod okraj.
  • Růži zalévejte podle potřeby, občas můžete přidat i hnojení.

Návod platí pro pěstování stromkové růže v květináči, stejně jako pro pěstování ostatních růží.

Ošetřování růží

Tajemstvím, jak vypěstovat růže je samozřejmě také jejich dobrá ochrana před nemocemi a škůdci. Ale jak chránit růže při pěstování? Největší riziko představuje černá skvrnitost a padlí. Naštěstí se dá oběma chorobám předcházet. Například černé skvrnitosti, která je houbovou chorobou, můžete předcházet při zalévání – pozor si musíte dát, aby listy nepřišly do styku s vodou. Zalévejte slabým proudem ke kořenům. Veškeré listy napadené padlí nebo černou skvrnitostí je nutné ihned odstranit a ideálně využít fungicid k ošetření.

 

Podívejte se, jak ošetřovat růže podle druhu. Vše vám řekne náš další detailní článek.