Sezóna letniček a balkonovek už začala, máte i vy vysazené balkonovky do truhlíků? Letničky a balkonovky jsou ideální především proto, že se o ně nemusíte příliš starat, přesto bohatě kvetou a navozují dokonalou harmonii domu. Barevné balkony, terasy, ale také parapety a další místa – tady všude se běžně letničky vysazují. Jaké letničky bychom vám doporučili?

Letničky a balkonovky většinou rostou pouze jeden rok, poté uhynou. Ovšem o to více pestrobarevně kvetou v období léta, kdy vás okouzlí svými květy.

Letničky jsou zároveň vhodné pro výsev do menších záhonů. Vybírat můžete z nižších letniček, ale stejně tak i vyšších směsí, takže si bez problému vyberete přesně podle svých představ. Pro ještě krásnější záhon nebo truhlík doporučujeme mezi letničky a balkonovky přimíchat také trvalky a skalničky. Dohromady vytváří jedinečnou kombinaci.

Muškáty (Pelargonium)

Tradiční letničkou, která se hojně vysazuje do záhonů, ale stejně tak ji lidé s oblibou pěstují například v květináčích nebo truhlících – takové jsou muškáty. Výhodou muškátů jsou jejich bohaté květy, které jsou jedním slovem okouzlující. Ale jak pěstovat muškáty? Zaměřte se především na vhodné stanoviště, které musí být osvětlené a slunné. Především na jaře a v létě muškáty milují sluneční světlo a teplo.

Jak pěstovat muškáty
Pokud pěstujete muškáty jako balkonovku, je vhodné jim dopřát denně lehkou zálivku, zvláště pokud jsou na přímém slunci. Pozor ale, abyste je nepřelili. To pro muškáty většinou znamená konec, protože začnou zahnívat kořeny. Dalším pravidlem, jak pěstovat muškáty, je hnojení. Pravidelným hnojením muškátům jedině prospějete. Hnojí se především na začátku jara. Podobně můžete pěstovat také převislé muškáty. 

Jak zastřihnout muškáty? Přerostlé výhony ideálně zastřihněte na délku 20 až 25 cm, stejně tak odstraňte také odumřelé části muškátů.

Million Bells (minipetúnie)

Letničky pod názvem Million Bells jsou pestrobarevné květiny mnoha kultivarů. Oblíbený je například kultivar Million Bells Double Pink. Vyznačují se bohatými květy a snadno se pěstují především v závěsných květináčích nebo truhlících na balkoně, případně parapetu. Million Bells můžeme nazývat zároveň jako minipetúnie (Calibrachoa). Pěstování Million Bells není vůbec složité, právě naopak. Million Bells se vysazují až odejdou mrazíky, ideálně v polovině května. Nesnesou mráz, ale naopak jsou vysoce odolné proti silnému dešti a zvládnou růst také na větrném stanovišti, případně na přímém slunci – pěstování Million Bells zvládne každý.

TIP: Nepřehánějte to se zaléváním. Million Bells zalévejte dostatečně, ale nechte předtím substrát mírně vyschnout. Tyto letničky jsou totiž náchylné k přelití.

Million Bells pěstování

Million Bells představují plnokvěté letničky, které ze zkušenosti doporučujeme. Naše zkušenosti s Million Bells jsou kladné. Podobně jako další jiné letničky jsou nenáročné na pěstování, přesto vás okouzlí svými krásnými bohatými květy různých barev, a to především kultivar Million Bells Celebration Carneval, případně pak Million Bells Chameleon.