Možná se vám zdá, že léto je obdobím, kdy na zahradě není žádná práce. Ovšem jak ví každý zkušený zahradník, na zahradě je práce vždy. Zrovna v létě je ideální čas na tvarování a zastřihování jehličnanů, abyste z nich udělali nejkrásnější jehličnany široko daleko. Samozřejmě se s tím pojí také stříhání živých plotů. Víte, kdy stříhat jehličnany a jak tvarovat živé ploty? Právě na to vám přinášíme odpověď.

kdy stříhat živý plot

Kdy stříhat živý plot

Stříhání živého plotu nepatří mezi nejoblíbenější práce na zahradě. Jenže pokud chcete mít nejkrásnější jehličnany a živé ploty, nezbývá vám nic jiného. Zastřihávat ale musíte opatrně, opravdu jen tvarovat, protože stříhání živého plotu by mohlo ohrozit například ptačí hnízda. Na to byste měli dávat pozor hlavně od března až do konce září. Pokud chcete živý plot prostříhat pořádně, platí, že nejlepší doba, kdy stříhat živý plot, je v únoru. Tedy ještě před začátkem vegetativního období.

Víte, proč jsou živé ploty neustále hitem moderních zahrad? Důvod je jednoduchý. Vypadají krásně, pokud se o ně staráte, a navíc jsou praktické. 

Platí tak, že hlavně během jara a léta, byste měli živé ploty zejména udržovat a zastřihávat pouze decentně do požadovaného tvaru. Pozor však na příliš vysoké teploty. Jakmile nastanou vedra, doporučujeme stříhat jen střídmě, jinak by se živý plot mohl poškodit. Ideálně stříhejte pouze suché části.

Kdy stříhat jehličnany

Jiná situace platí u jehličnanů. Nejlepší měsíce, kdy stříhat jehličnany, je červenec nebo srpen. Je to zejména proto, že jehličnany mají jiný biorytmus. Na rozdíl od živých plotů, které mohou být opadavé, ale samozřejmě i neopadavé – tedy jehličnany. Ideální dobou, kdy stříhat jehličnany, je během léta, a to od července do srpna. Opět platí, že odumřelé větve, které už jsou suché nebo nějak deformované, je lepší odstranit kdykoli.

kdy stříhat jehličnany

Důležité je, pokud máte neopadavé živé ploty, například smrkový živý plot, je dobré ho prořezávat každý rok. Během léta se tak zkracují boční strany jehličnatých živých plotů. Podle potřeby můžete zkrátit i přírůstek, tedy výšku živého plotu. Pozor na to, abyste jehličnaté okrasné keře stříhali tak, že dole bude keř nejširší a na svém vrcholku nejužší. Zabezpečíte tak okrasnému keři dostatek světla. Samozřejmě je potřeba to dělat esteticky a zručně, aby to na první pohled nebylo poznat.

Jak na tvarování jehličnanů

Ideální dobou na tvarování jehličnanů je konec léta. Jehličnany zastřihujeme a tvarujeme nejen pro jejich estetickou hodnotu, ale také proto, že se jim pak lépe daří. Ideální jsou ke tvarování například túje, tisy a podobně. Oproti tomu smrky nebo jedle příliš tvarovat nejde, jejich růst je víceméně předem daný.

Kdy stříhat keře

Doporučujeme se u keřů a okrasných keřů, tedy i kvetoucích živých plotů, držet pravidla, že je stříháme vždy po odkvětu. To může znamenat, že stříhat keře můžete na jaře, ale třeba i na podzim. Záleží na konkrétním druhu keře. Proč je nejlepší doba, kdy stříhat keře, až po odkvětu? Jakmile odkvetou květy keřů, začnou tvořit semena. Tím se okrasné keře zbytečně vysilují. Můžete jim tak ušetřit mnoho sil.

kdy stříhat keře

Keře, zejména ty mohutné a husté, se nemusíte vůbec bát stříhat. Rozhodně je nijak nepoškodíte, protože mají dostatek síly, aby rostly dále. Většinou mají mnoho vedlejších větví, takže pokud jednu ustřihnete, ihned její úlohu přeberou větve jiné. Většina okrasných keřů a živých plotů bují opravdu výrazně. Navíc pokud budete keře zastřihávat u vrcholu, bude mohutněji růst vespodu – tím se dá docílit krásného kulatého tvaru okrasných keřů.

Šablony na tvarování keřů koule

Věděli jste, že existují i šablony na tvarování keřů? Většinou jsou ve tvaru koule, ale není to pravidlem. Samozřejmě existují různé tvary. Šablony na tvarování keřů jsou vlastně takové drátěné geometrické útvary, které vám přesně ukazují, kde máte keře stříhat. Můžete je použít také na stříhání hustých jehličnanů. Zejména jednoduché geometrické útvary, jako je třeba kužel. Díky šablonám na tvarování keřů, zvládnete vytvořit krásné dekorace jako zkušený zahradník. Snadno vytvoříte dokonce složitější sochy z keřů.

Jaké použít nůžky na živý plot?

Na mladé živé ploty doporučujeme použít klasické nůžky na živý plot. Budou vám stačit a manipulace s nimi je snadná. Pokud se rozhodnete stříhat vysoké živé ploty, potom se vám určitě budou hodit teleskopické nůžky na živý plot, případně nějaké nůžky s dlouhými rameny. Když si chcete ušetřit práci, můžete samozřejmě použít různé elektrické nůžky na živý plot. Díky nim sice zvládnete tvarovat a stříhat živé ploty nebo jehličnany rychleji, ale pozor, abyste se neunáhlili. Dokud nebudete mít stříhání živých plotů v ruce, doporučujeme manuální nůžky.