Škůdci na naší zahrádce přečkávají zimu v různých vývojových fázích a v různých úkrytech (praskliny kůry, za šupinami pupenů, pod pupeny apod.), a to hlavně na ovocných a okrasných dřevinách – ovocných stromech, růžích, venkovních ibišcích, rybízech, angreštech atd. Nejčastěji přezimují škůdci ve fázi vajíček (např. mšice, mery, některé druhy svilušek, štítenek, puklic, apod.)

Ve fázi dospělců přezimuje miniaturní roztoč – vlnovník (trnkový, hrušňový, jabloňový, ořešákový, apod.).

Wikipedia - vlnovník

Kdy, jak a čím ošetřovat?

Přezimující vývojová stadia začínají být aktivní v době rašení – brzy zjara nebo i v předjaří (pokud je mírná zima, což letos v mnoha krajích platí). Ošetření odstartujte už od počátku rašení přírodním prostředkem na bázi oleje z indického buku, AGRO Přezimující škůdci STOP, a to v doporučeném dávkování 30 ml/1 l vody.
Protože se jedná o olejový prostředek, nechte ho předem 12 hodin při pokojové teplotě (za nízké teploty houstne).

Pro ředění pak použijte vodu také o pokojové teplotě. Těsně před aplikací jíchu důkladně promíchejte!

Zásadní je dokonalé smočení dřevin postřikem. Musí se dostat do všech skrýší, kde se škůdci ukrývají.
Do slova a do písmene dřeviny postřikovou jíchou omyjte! Poslední aplikace je možná na konci rašení.

AGRO - přezimující škůdci STOP

 

Náš tip

Před výsadbou/výsevem do skleníků, pařenišť či fóliovníků ošetřete jejich konstrukce stejným postřikem – i zde škůdci v různých záhybech konstrukce mohou přezimovat. 

Teploty pomalu rostou a s nimi i aktivita přezimujících škůdců. Je čas se začít rozmýšlet, jak proti nim zasáhnout. Jednou z dalších variant je použití přípravku Sanium Ultra. Tento širokospektrální insekticid funguje jak proti dospělcům a larvám, tak i proti vajíčkům například mšic. U mšic je letos předpoklad k masivnímu šíření v některých oblastech naší republiky, díky signalizaci podzimního výskytu z odchytových pastí.