Blog
Čerstvé bylinky do vaší kuchyně, kdykoliv je potřebujete, pěkně po ruce, bez zbytečných postřiků ze supermarketů… Zní to jako něco, co byste si i vy přáli mít k dispozici? Tak čtěte dále a zjistěte, jaké bylinky jsou vhodné do truhlíku, jak se o ně starat a po kterých druzích dívat. Projdeme také, jaké bylinky k sobě do truhlíku a jaké raději odděleně.
Jaké bylinky do truhlíku? Hlavně ty, které využijete
Prvně je potřeba si říci, které živé bylinky jsou pro pěstování v truhlících vhodné. Záleží vždy na velikosti, potřebách růstu a rozhodně i využití v kuchyni. Vyberte si z druhů ty, které opravdu využijete. Nedává smysl pěstovat určité bylinky jen proto, že jsou jednoduché na péči nebo krásně vypadají, pokud pro ně nenajdete využití. Mezi naprosté favority napříč českými kuchyněmi rozhodně patří:
- bazalka
- petržel
- tymián
- oregano
- rozmarýn
- šalvěj
- pažitka
- libeček
Které bylinky můžou být spolu v truhlíku?
Stejně jako to je u rostlin na zahradě, tak i některé živé bylinky mají své potřeby. A ne všechny si “sedí”. Je potřeba promyslet jejich rozložení, aby na sobě vzájemně “neparazitovaly” a nezničily se navzájem, byť to není tak komplikované jako u jiné zeleně. Uvádíme zde několik základní příkladů. Před vysazením se informujte, co pro daný druh je nejlepší.
Které kombinace si prospívají? | |
vlhkomilné bylinky spolu | suchomilné bylinky spolu |
petrželka | rozmarýn |
pažitka | saturejka |
kopr | yzop |
kerblík | tymián |
koriandr | estragon |
libeček | oregáno |
A které kombinace se nesnesou? |
bazalka s majoránkou |
koriandr s fenyklem |
tymián s majoránkou |
Pozor také u máty a meduňky. Jejich rozpínavé kořeny si žádají samostatný truhlík. Raději je tedy “rozesaďte”.
Ke kombinování ještě jeden tip: Na jedno místo nedoporučujeme vysazovat více jak dvě aromatické bylinky. Vůně se navzájem přebijí. A to je škoda. Proto pozor např. u šalvěje, tymiánu nebo oregána.
Výběr správného květináče aneb není to jen o kráse
Mezi regály v hobby marketech je mnoho variant, do čeho své zelené lásky vložit. Vybírejte z mnoha květináčů a z ještě většího množství obalů na květináče. Zde se fantazii meze nekladou, zvolte si dekorativní květináče, moderní květináče, nějaké z retro edice nebo dostaňte do svého bytu fresh závan vintage stylu. Zahradní truhlíky se dají také sehnat v mnoha provedeních a v různých designech. Vždy ale mějte na paměti, že by měly na dně mít drenážní otvory. Ty jsou potřeba, aby mohla voda odtékat a nedržela se v jednom místě. To bylinkám nesvědčí.
Jak se o bylinky starat?
Květináče lze dát na terasu, ale klidně i rozmístit po bytě. Třeba na parapet, kam jde zčásti slunce, zčásti i stín. A co bylinky na balkon? Samozřejmě, i to jde! Umístěte je tak, aby měly dostatek slunce, ale aby zároveň nebyly na rozpáleném místě. Mohly by se pak spálit a nenávratně zničit. Pokud máte málo místa, květináče s háčky na zavěšení na balkonové zábradlí jsou dalším z praktických řešení.
Velkou pomocí nejenom v dobách, kdy nebudete doma, jsou samozavlažovací květináče. Dokáží rostlině “dávkovat” potřebné množství až po několik dlouhých dnů. Nemusíte se tak bát, že se vrátíte po dovolené domů a veškerá předchozí péče padne vniveč.
A co zalévání? Hnojení? Pravidelné sklízení? Zalévejte jednou či dvakrát týdně. U máty, bazalky, pažitky a petržele klidně častěji. Pozor, pokud ještě nevyklíčily, tak je jemně poprašte rozstřikovačem, ideálně každý den. Bylinkám také dopřejte výživný, lehký substrát. Vybírejte ten speciálně pro ně určený, ideálně s přídavkem rašeliny. Pokud byste na to chtěli jít ještě jinak, přimíchejte do běžné směsi pro rostliny trochu písku. Tím zajistíte, že voda bude krásně protékat skrz. Nezapomínejte bylinky pravidelně sklízet a listy odtrhávat.
Tipy, co s bylinkami z truhlíku
Bylinky už vám krásně rostou a vy můžete sklízet “plody své práce”. Jak je využít? Lze je zpracovat na léčivé odvary, oleje, tinktury, masti nebo chutné sirupy. Kromě vašich osvědčených receptů zkuste něco nového:
Tinktura ze šalvěje (skvělá na podporu dýchacích cest a trávicí soustavy)
Suroviny:
- 50 g šalvěje
- 500 ml alespoň 40% alkoholu (např. vodka)
Postup:
- Nakrájejte listy šalvěje a vložte je do čisté skleněné nádoby.
- Zalijte šalvěj alkoholem, tak aby byly listy úplně ponořené.
- Sklenici pevně uzavřete a nechte ji stát na teplém a suchém místě alespoň 14 dnů.
- Občas sklenici protřepejte, aby se ingredience dobře promíchaly.
- Po uplynutí 14 dnů tinkturu přeceďte do čisté, uzavíratelné nádoby.
- Tinktura je nyní připravena k použití.
Bazalkové pesto (skvělé do těstovin)
Suroviny:
- 3 hrsti čerstvé bazalky
- 50 g parmazánu
- 20 g piniových oříšků
- 1 stroužek česneku
- 120 ml olivového oleje
- sůl
- čerstvě mletý černý pepř
Postup:
- Ve velké míse smíchejte listy bazalky, nastrouhaný parmazán, piniové oříšky a oloupaný česnek.
- Použijte ponorný mixér nebo kuchyňský robot k rozmixování surovin.
- Během mixování postupně přidávejte olivový olej, dokud směs nedosáhne požadované konzistence.
- Dochuťte solí a pepřem.
- Dejte do uzavíratelné sklenice a zalejte tenkou vrstvou olivového oleje, aby vám vydrželo (ale pesto je tak dobré, že vám stejně nevydrží).
Skladujte v lednici, spotřebujte do 2 týdnů.
Přejeme, ať vám péče o bylinky dělá radost a vaše pokrmy díky nim mají neodolatelně svěží chuť.
Related posts
Jak dělíme keře a jak je pěstovat?
nezabírají tolik místa a svým hustým větvením vytvářejí prostorově výrazné, ale dobře ovladatelné formy – živé ploty, solitéry i výplňové výsadby. Zahradě dodávají barvu, strukturu, vůni, plody, a mnohdy i stín či úkryt pro ptáky a hmyz. A co je důležité – dobře vybrané a správně ošetřované keře mohou prosperovat i desítky let bez nutnosti složité péče.
Jaké keře vysadit na přímé slunce?
Slunná stanoviště patří k cenným částem zahrady, ne každý keř však takové prostředí zvládne. Přímé sluneční záření po většinu dne, vyšší teploty a často i sušší půda jsou faktory, které prověří odolnost každé rostliny. Naštěstí existuje celá řada druhů, kterým právě tyto podmínky vyhovují. V tomto článku vám je představíme.
Kdy a jak provádět řez ovocných stromů a keřů?
Řez ovocných stromů a keřů je úkon, jehož správné načasování a provedení má přímý vliv na zdravotní stav rostliny, kvalitu plodů i délku jejího života. Zkušený zahradník při řezu zohledňuje nejen druh a stáří dřeviny, ale také její aktuální kondici, růstové vlastnosti i riziko infekcí.
Jarní řez ovocných stromů – jak na to?
Znáte ten pocit, kdy se příroda probouzí k životu a vy se nemůžete dočkat prvních květů? Přesně to je doba, kdy je potřeba zkontrolovat vaše ovocné stromy a provést řez, který je zásadní pro následnou bohatou úrodu. Pojďme si společně projít, jak na správný jarní řez ovocných stromů, abyste měli v létě a na podzim plné košíky zralých a chutných plodů.
Výběr, péče a výsadba ovocných stromů
Jak správně vysazovat ovocné stromky, aby se dobře ujmuly a jaké stromy vybrat ? Kdy je nejvhodnější doba k sázení ovocných stromků ?
Přezimující škůdci na ovocných a okrasných dřevinách
Únor, to je měsíc, kdy se pomalu všechno probouzí a tak nastává ten pravý čas, vrhnout se na přezimující škůdce. Máme pro Vás ty přesné rady.
Jaké keře vysadit na přímé slunce?
Slunná stanoviště patří k cenným částem zahrady, ne každý keř však takové prostředí zvládne. Přímé sluneční záření po vě...
Jaké keře se hodí do stínu?
Stinné části zahrady bývají často přehlížené, přitom i v těchto koutech se dá vytvořit plnohodnotný zahradní prostor. Kl...
Kdy a jak provádět řez ovocných stromů a keřů?
Řez ovocných stromů a keřů je úkon, jehož správné načasování a provedení má přímý vliv na zdravotní stav rostliny, kvali...
Kdy a jak sázet ovocné stromy?
Pokud chcete zdravé a bohatě plodící stromy, je důležité dodržet správné postupy při sázení. Správně zasazené ovocné str...
Druhy růží – jaké existují a jak je pěstovat?
Existuje široká škála druhů růží, které se liší růstem, tvarem květů i nároky na pěstování. Jaké druhy růží můžete najít...
Kdy se mají stříhat růže, aby krásně kvetly?
Růže, neboli královny květin, jsou oblíbené pro svou výraznou krásu, vůni a velký výběr barev. Jejich pěstování si proto...
Jarní řez ovocných stromů – jak na to?
Znáte ten pocit, kdy se příroda probouzí k životu a vy se nemůžete dočkat prvních květů? Přesně to je doba, kdy je potře...
Duben: Hlavní sezóna začíná!
Duben je jedním z nejdůležitějších měsíců pro zahrádkáře. Počasí se otepluje, dny se prodlužují a zahrada začíná ožívat....
Novinka v sortimentu – Vermaktiv
VERMAKTIV Stimul se vyrábí z přírodních materiálů a složek, které zvyšují výživu a růst rostlinné tkáně, kořenového syst...
Rhododendron micranthum “Bloombux”®
Novinkou jménem Rhododendron ‘Bloombux’ ® bylo vytvořeno umělecké dílo, díky kterému získali tvůrci zahrad stá...
Úžasné novinky odrůd hortenzie latnaté
S novým sortimentem Hortenzií latnatých od předního německého pěstitele chceme získat body nejen u vás, ale ta...
Mexická borůvka ‘Berry Blue®’
Tato všestranná mexická fuchsie (Fuchsia arborescens) s nádhernými růžovými květy a lahodnými modrými plody, které se ro...