Jak ovocné stromky správně vysazovat, aby se dobře ujmuly  a jaké ovocné stromy vybrat ? Níže naleznete základní doporučení na výsadbu.

Kdy je nejvhodnější doba k sázení ovocných stromků ?

Zde je třeba oddělit ovocné stromy prostokořenné (kořeny jsou umístěné v pilinách a zabalené ve fólii) a kontejnerované (strom má krásně zapěstovaný kořenový bal v květináči).
Kvalitní dřeviny jsou označené jako uznané zboží, což poznáte podle etikety. Ideální na výsadbu jsou kontejnerované mladé stromy, které jsou zpravidla 1 – 2 roky staré. Takový stromek velmi dobře vysadíte a dobře se uchytí.

Kontejnerované ovocné stromy můžeme sázet od jara do podzimu, pouze se vyhneme období, kdy teploty přesahují 25 °C.

Výsadba ovocných stromů.

Důležité je zvolit vhodné místo k výsadbě. Každý strom totiž potřebuje jiné podmínky pro růst a také různou vzdálenost, do které může zasahovat. V praxi to znamená, že např. nelze vysadit vysokokmen jabloně dva metry od čtvrtkmene hrušně. Jaké vzdálenosti musíte dodržovat, se dozvíte v našem zahradním centru.

Před samotnou výsadbou je dobré kontejnerovaný stromek ponořit i s kontejnerem nejméně na 15-20 min. do vlažné vody. Je nutné dbát na to, aby Vám v průběhu přepravy a uskladnění nevyschnul kořenový systém.
Vykopejte jámu dostatečně hlubokou – 40-50 centimetrů hlubokou a širokou aspoň 50-70 cm. Jámu kopejte ve vzdálenosti ca. 5 metrů od kraje pozemku a dalších překážek.
Pokud máte na zahradě těžší půdu, tak do ní přidejte písek, do lehčí půdy hlinitou zem. Na dno poté přidejte zásobní hnojivo na ovocné stromy a smíchejte se spodinou. Pokud se Váš pozemek nachází v oblasti s méně úrodnou půdou, vykopejte větší jámu a naplňte ji kvalitní zemí. Pak už jen stačí půdu zásobit humusem a trochu živinami. Na to Vám stačí obyčejný zahradní substrát.

Do kvalitního substrátu lze přimíchat granulovaný nebo koňský hnůj, pro lepší zdravotní kondici stromu také mykorhizní přípravek Symbivit. Stromek umístěte do jámy a zasypte zeminou. Půdu v okolí důkladně ušlapejte, aby se kořeny neobnažily.

Strom je dobré podepřít pevným kůlem. Zálivka po výsadbě by měla být důkladná, stejně tak i v následujících dnech, pokud není deštivé počasí.

Jaký ovocný strom si vybrat? 

Doporučené a ověřené odrůdy kontejnerovaných ovocných stromů nabízených v našem zahradnictví naleznete také na našem e-shopu.

Podnože jabloní

Podle toho, jakou podnož si vyberete, vám jabloň vyroste. Nejlépe se hodí slaběji rostoucí podnože a nejvíce vám budou rodit velmi slabé podnože a podnože na semenáčích.
Při výběru těchto podnoží však musíte dbát na to, že čím slabší je její růst, tím lépe musí být zaopatřena půda. Nejlépe se těmto stromkům daří na hlinité půdě při pravidelném hnojení.
Středně rostoucí podnože naopak potřebují půdu střední bonity, ale s bohatými živinami. Pokud bychom Vám mohli doporučit, tak bychom volili  především zákrsky nebo maximálně čtvrtkmeny.
Jsou to stromky menšího vzrůstu a výborně se na nich dostanete ke každému plodu, takže nemusíte lézt po žebříku nebo je složitě sbírat pomocí česáčku.

Kam umístit hrušně

Jsou to poměrně náročné stromky. Vyžadují lehčí, teplou půdu na chráněném, sušším a hlavně slunečném místě. Pokud máte na zahradě lehké půdy, dejte přednost podnoži na semenáči, které se tam bude dobře dařit. Hrušně nejsou z větší části samosprašné, proto volte odrůdy, které se vzájemně opylují.

Které višně jsou nejvhodnější?

Při výběru višní se soustřeďte na samosprašné odrůdy, které jsou odolnější a ne tak náročné na půdu. Pokud si však přece jenom vyberete tyto, dbejte na to, abyste měli vlhkou, výživnou, chudou půdu na vápník v chráněné a slunečné poloze.

Jakou půdu potřebují třešně?

Třešním se daří téměř ve všech oblastech. Preferují půdu středně těžkou, hlinitou, bohatou na živiny, propustnou, teplou a s malým obsahem vápníku.

U slivoní je velmi důležitý řez

Stromy slivoní řežeme koncem března až v době květu, pokud krátíme mladé slivoně, tak na počátku jejich plodnosti. Pokud jsme stromky sázeli na podzim, první řez bude následující jaro, pokud na jaře, tak ještě v tomto období. Ale zkracovat větve je možné v době vegetace jako to platí u jiných peckovin, a to až do začátku září. První roky provádíme výchovný řez.

Mladé stromy zkracujeme, mají-li příliš dlouhé výhony a tímto řezem korunu zahušťujeme. Ideální je roční přírůstek větví asi půl metru, pak stačí strom řezem prosvětlovat.

Chceme-li vypěstovat mnoho kvalitních plodů, měli bychom provádět probírku plodů.  Probírka by měla proběhnout začátkem léta (červen) a to způsobem, že švestka, dotýkající se některé další, by měla být odstraněna.  Nejvhodněji je přebytečné plody odstraňovat ručně. Probírka je výhodou, protože náklady spojené s ní nám vynahradí kvalita výsledného ovoce.

Doporučené a ověřené odrůdy kontejnerovaných ovocných stromů nabízených v našem zahradnictví naleznete také na našem e-shopu.

Přejeme Vám mnoho pěstitelských úspěchů.

Vaše „Strakovo“