Máte zahrádku a chcete se dozvědět, jak sázet ovocné stromky tak, abyste mohli doslova sklízet plody vaší práce a úsilí? Pojďme se podívat na jednoduchý návod, díky němuž to zvládne i úplný “zelenáč”.

Než kopnete do zeminy

Berte v potaz odlišnosti ovocných stromů. Každý strom je jiný. Ať už jde o broskvoně, hrušně, jabloně, stromy meruňky, stromy švestky, třešně nebo višně, všechny mají svá specifika, na která je třeba se individuálně připravit.

Před rozhodnutím “kopnout” je důležité vybrat správné místo. Ovocné stromy vyžadují k životu dostatek slunce a dobře propustnou půdu. Stejně tak berte v potaz prostor, který bude daný strom pro růst potřebovat. Stromy třešně a višně mohou dorůstat do značných šířek a výšek. Sázejte vždy daleko od sebe i od dalších objektů. Teď jste připraveni a jdeme si říct, jak sázet ovocné stromky.

Připravit, pozor, sázíme!

Připraveni zamazat si ruce? Jinak to nepůjde! Kopněte do země, vytvořte díru, která bude přibližně dvakrát širší než je kořenový bal a asi stejně hlubokou. Dno díry by mělo být uvolněné, aby kořeny mohly zapouštět do hloubky. Odstraňte obal, u holokořenných stromů jemně roztáhněte kořeny, vložte strom do díry tak, aby kořeny byly lehce pod úrovní země a napřimte strom, aby stál rovně. “Vydlabaný” prostor zaplňte původní zeminou a jemně ji utlačte.

Mějte na paměti, že ovocné a sloupovité stromy často vyžadují tzv. “opylovače”. Ideální bude vysázet vícero kousků u sebe, ať si je tito nápomocní živočichové snáze najdou. Bez opylování se stromy nedožijí velké slávy.

Důležitá následná péče

Stejně zásadní jako kroky před zasazením jsou i kroky následné. Věnujte péči zasazeným stromkům, i když už si lebedí v zemi. Ihned po vložení do země je podpořte kvalitní zálivkou. Ujistíte se, že půda se dobře usadí na kořeny. Zálivku pravidelně opakujte dle potřeby. Tím proces nekončí. Sáhněte také po kvalitním hnojivu. Živitny dodávejte na jaře, na konci léta a na podzim. V prvních letech po výsadbě zvolte hnojivo bohaté na fosfor, opět ale s přihlédnutím k potřebám daného stromku.

Věnujte se také pravidelnému ořezávání, které je nezbytné pro zdravý růst a plození sladké úrody. Ať už máte vysazenou meruňku, třešeň nebo jiný ovocný strom, je nutné odstraňovat nemocné a poškozené větve, aby se jim žilo co nejlépe.

Máte už nyní jasno, jak sázet sloupovité stromy, mezi něž patří ty, jejichž plody tak rádi sklízíme a chlubíme se pak sladkými výtvory z naší kuchyně? Pokud ne, dejte nám vědět, poradíme vám.