Nenáročné trvalky na zahradu
Rádi byste měli krásně rozkvetlou zahradu nebo jen parapet, ale rostlinám nechcete věnovat příliš času a energie? Máme pro vás pár tipů na trvalky, které se postarají o nádherné okolí vašeho domu, a to s minimem vašeho úsilí.
Dlouhodobá krása s minimem úsilí
Za málo úsilí hodně muziky. I takový popis by trvalky mohly mít. Nenáročné trvalky na zahradu zvládnou i ti, kteří jinak na zahradě nijak nevynikají. Vydrží nejčastěji 3-4 roky, ale jsou takové, které dosahují i 8-9 let. Faktorů pro jejich “dlouhověkost” je mnoho, ať už jejich samotná genová predispozice, tak síla počasí nebo dokonce prostoru. Pokud totiž rostliny při svém růstu narazí na “barikádu”, často to znamená jejich odumírání. Trvalky lze pěstovat téměř všude. Na trhu existují trvalky a skalničky do polostínu i trvalky na slunce a sucho.
Buďte kreativní. Hrajte si a kombinujte barvy skalniček a trvalek tak, aby vám pod rukama rostlo krásné dílo. Doporučujeme vyvažovat výrazné s jemnějšími kousky, s ohledem na jejich postupné nakvétání i výšku dorostu. Zahrádku můžete stejně tak dobře doplnit o okrasné trávy.
Bohatá nabídka trvalek
Nenáročných trvalek na zahradu nebo jen na okno existuje nepřeberné množství. Chcete spíše
- …trvalky na slunce? Výborně, pak hledejte mezi jmény Šalvěj hajní, Hvězdnice alpská nebo Sporýš argentinský.
- …nenáročné trvalky do polostínu? Zvolte třeba rychlerostoucí Kakost sivý, Prvosenku vstavačokvětou nebo Čemeřice.
- …skalničky, které mohou elegantně a nenásilně doplnit zahrádku? Poohlédněte se po jemné Trávničce trsnaté nebo známém Netřesku.
Aby vám trvalky vytrvaly
Trvalky jsou relativně snadnými “víceletkami”, ale i ony přeci jen nějakou péči potřebují. Stačí pár jednoduchých kroků.
Při výsadbě přidejte do původní zeminy trochu kompostu. Tím jim dopřejete bohaté množství živin a skvělý start do jejich života. Základem je pravidelné a dostatečné zalévání, zejména za suchého období. Zálivky je dobré po zasazení držet ve vyšších dávkách a frekvencích. Čerstvé rostlinky jsou v tomto období extra žíznivé! Doporučuje se zalévat 10–20 litry na metr čtvereční. Tím se voda dostane hluboko pod rostlinu a ta se stane odolnější. Ideální je dešťová voda. Rituál jim dopřejte ráno a večer. S postupem měsíců a let značně ubíráme a zaléváme klidně 1x týdně, podle pocitu a zkušeností s danou rostlinou.
Také mulčování okolo nich pomáhá držet potřebnou vlhkost v půdě, redukuje růst plevele a chrání systém kořenů. Za hnojení na jaře (nejdříve konec března) a na podzim (nejpozději v září) vám trvalky také poděkují. S množstvím hnojiva to ale nepřehánějte.
Chcete trvalkám dopřát luxusní péči? Pak na ně naběhněte se zahradními nůžkami. Správným řezem totiž podpoříte jejich růst a kvetení. Pokud vám na nich opravdu záleží, podpořte ty nově vysázené přes jejich první zimu tím, že je zakryjete. Neumrznou, neuhnijí, tiše vám poděkují.
Pro zaneprázdněné milovníky rozkvetlé zahrady a barevných květináčů jsou nenáročné trvalky skvělou volbou. Můžeme vám poradit s tím, jak se věnovat skalničkám a nenáročným trvalkám na zahradu? Ozvěte se nám s dotazem!