Ukážeme vám, které rostliny na živý plot zvolit, abyste dosáhli stálezeleného živého plotu. Nemusíte být zrovna zahradník nebo zahradní architekt, abyste si dokázali vypěstovat vlastní živý plot, který si zamilujete.

Listnaté živé ploty

Předností listnatých živých plotů je zejména ta vlastnost, že vypadají na zahradě často přirozeněji než jehličnaté. Ovšem jejich vzhled se v průběhu roku mění, na rozdíl od jehličnatých živých plotů. Listnaté živé ploty lze také velmi dobře tvarovat a upravovat. Mezi listnaté živé ploty se řadí také volně rostoucí živé ploty – jejich velkou předností je velmi přirozený vzhled. Zastřihují se jen jednou za čas u velmi dlouhých výhonků.

Stálezelené živé ploty jsou zdaleka nejoblíbenější

Pokud se rozhodnete pro živý plot, určitě budete chtít, aby vám vydržel celý rok. Takovým živým plotům se říká stálezelené živé ploty nebo také neopadavé živé ploty. Jejich největší výhodou samozřejmě je, že cloní po celý rok, a přitom se o ně nemusíte nadměrně starat. Postačí, když je čas od času zastřihnete, jak potřebujete. Skvěle navíc brání prachu a nečistotám z ulice. Oproti klasickému plotu mnohem lépe tlumí zvuky, třeba projíždějících aut.

Živé ploty vysoké 0,5 m až 1,5 m

 • Ilex crenata StokesCesmína vroubkovaná ‚Stokes‘ je pomalu rostoucí stálezelený keř s temně zelenými a velmi lesklými listy. Vhodný je především do menších zahrad.
 • Ilex crenata Glorie DwarfCesmína vroubkovaná ‚Glorie Dwarf‘ představuje odolnou stálezelenou rostlinu, která je schopna odolat i mrazům. Ideální na nízké živé ploty.
 • Buxus sempervirensZimostráz vždyzelený je vhodný na menší živé ploty, snadno se tvaruje a je nenáročný na pěstování. 

Živé ploty vysoké 1,5 m až 3 m

 • Prunus lusitanica „ANGUSTIFOLIA“Portugalský vavřín nebo-li Bobkovišeň portugalská je jednou z nejlepších mrazuvzdorných stálezelených rostlin, vhodných na živý plot. Velmi rozvětvený pyramidálně rostoucí keř.
 • Ilex meservae „Heckenstar“Modrá cesmína ‚Heckenstar‘ nevyžaduje skoro žádnou péči. Je hustě tvarovaný a roste vzpřímeně. Jeho rozvětvení je velmi huňaté.

Živé ploty vyšší než 3 m

 • Prunus laurocerasus „Caucasica“Bobkovišeň lékařská ‚Caucasica‘ se vyznačuje rychlým růstem. Je velmi oblíbená nejen pro své eliptické velké listy, ale i vůni květů v květnu.

Opadavé živé ploty

Drobnou nevýhodou opadavých živých plotů může být, že na podzim listí opadá a nebudete tak mít chráněný pozemek. Nicméně od jara do podzimu budete mít nezapomenutelný živý plot. Zvláště potom kvetoucí živé ploty jsou nádhernou scenérií. Ovšem v zimě, přestože opadají, poskytují také přirozenou hranici pozemku a nevypadají vůbec špatně. Časem navíc bude takový plot i mimo vegetační období jen stěží průhledný.

Výška od 0,5 m až 1,0 m

 • Forsythia intermedia „Minigold“ je krásný nažloutlý keř, který jako jeden z prvních vítá svými květy přicházející jaro. Určitě ho znáte pod názvem „zlatý déšť“ nebo-li „zlatice“.

Výška od 1,5 m až 3,0 m

 • Carpinus betulusHabr obecný představuje stále populárnější živý plot, protože je velmi atraktivní svým tvarem i olistěním.
 • Ligustrum ovalifolium Ptačí zob je ideální živý plot do polostínu. Během června až července má krémově bílé vonné květy.
 • Physocarpus opulifolius „Luteus“Tavola kalinolistá ‘Luteus’ je vysoký keř se silně převislými větvemi v průběhu let. Žlutozelené listy jsou podobné listům malin.

Kvetoucí živé ploty

Zejména v období renesance se začaly mohutně vysazovat kvetoucí okrasné živé ploty. Jen málokteré ploty jsou krásnější než živý plot plný různobarevných květů. Kvetoucí živé ploty jsou ale trochu náročnější na pěstování, musíte se o ně více starat. Navíc květy budou mít jen pár měsíců v roce – ale i tak stojí za to! Třeba proto, že krásně provoní celou zahradu. Na kvetoucí živý plot je vhodná například jemně narůžovělá mochna křovitá, která kvete od května až do prvních mrazíků v říjnu.

 • Rhododendron micranthum „Bloombux“ stálezelený a v květu jemně růžový živý keř. Dobrá alternativa k zimostrázu.
 • Weigela florida AlexandraVajgélie květnatá ‘Alexandra’ vás potěší svými krásnými tmavě růžovými květy v kombinaci s fialovo-červenými květy, které přechází až do odstínů hnědé.
 • Hydrangea arborescens „Annabelle“Hortenzie stromkovitá ‘Annabelle’ bezesporu přiláká váš pohled svými bílými květy, které dohromady tvoří velkou bílou kouli. Vhodná je také pro začátečníky.

Jehličnaté živé ploty

Využijete je zejména tam, kde chcete mít plot a zároveň neprůhledný prvek po celý rok. Je potřeba počítat s tím, že jehličnaté živé ploty se musí pravidelně tvarovat, aby dorostly požadované výšky. Obecně platí, že jehličnaté živé ploty jsou na pěstování méně náročné a nemusíte se o ně v průběhu roku ani tolik starat. Ještě stále jsou nejoblíbenějšími živými ploty, které můžete vidět ve většině zahrad.

 • Thuja occidentalis „Smaragd“Zerav západní ‘Smaragd‘ si i přes zimu nechává své výrazně zelené jehličí. Roste vzpřímeně a velmi kompaktně.
 • Taxus baccataTis červený je stálezelený jehličnan vhodný na nízké i vysoké živé ploty. Vhodný také do polostínu.

Listnatý živý plot, nebo jehličnatý?

Základní otázkou je, zda je vhodnější listnatý nebo jehličnatý živý plot. Jednoznačná odpověď není a záleží na vaší preferenci. Zatímco nejkrásnější jsou bezesporu okrasné živé ploty, tedy kvetoucí, praktičtější jsou zase spíše jehličnaté. Listnaté živé ploty jsou něco mezi. Na jednu stranu jsou okrasné, ale zase to nejsou stálezelené živé ploty, protože na podzim opadají. Z tohoto pohledu pro někoho mohou přestat  plnit svou hlavní funkci celoročního živého plotu.

Jehličnaté živé ploty oproti tomu nemusíte nijak udržovat, snad kromě stříhání. Jsou stálezelené, takže zcela plní svou funkci. Velkou nevýhodou samozřejmě je, že jsou prakticky stále stejné. Můžete je sice jinak zastřihávat, ale to je vše. Nemění barvu, až na výjimky nevoní a nezdobí je žádné pestré květy. Přesto jsou nejoblíbenější, a to hlavně díky své nenáročnosti.