Ne nadarmo byla právě Persie zemí růží. Věděli jste například, že růže byla v Persii symbolem božství? Při slavnostech se používala růžová voda, parfémy a vonné oleje vyrobené právě z růží.

Nyní si také Vy můžete užít kousek růžemi poseté Persie u vás doma. Protože jen málokterá růže je tak krásná a elegantní právě jako růže perská neboli Rosa persica. Růže je vnímána jako symbol lásky, ale i nespoutanosti – a přesně taková je perská růže. Snoubí v sobě výhody moderních růží společně s robustní, a přitom dechberoucí elegancí divoké růže Íránu a sousedních zemí Orientu. Oslní vás svým jedinečně otevřeným skořápkovým květem.

Perská růže: divoká orientální kráska, která se stane chloubou vaší zahradní architektury a propůjčí jí nádech Orientu - Perská růže

Nyní máte jedinečnou šanci pořídit si okrasnou moderní perskou růži přímo domů, nepropásněte prodej sazenic.

Ze střední Asie a Kaspického moře až k vám na zahradu

Zařazením je perská růže okrasný světlomilný keř, který má rád sušší prostředí. Přirozeně ji najdeme v oblasti Střední Asie a Kaspického moře. Ovšem dnes se tato divoká růže běžně vyskytuje v našem podnebí, a to díky křížení se zahradní růží. Můžete si tak okrášlit svou zahradu kouzlem robustní divoké perské růže v různých odrůdách. Využijete je především v zahradní architektuře, zejména jako terasové a keřové růže, protože dorůstají výšky až 120 cm. Zaujmou především svým okázalým květenstvím od června do října a pronikavou vůní.

Snese mráz i běžné škůdce

Perská růže vypadá jako růže keřová. Modifikovaná hybridní varianta lehce snese naše podnebí. Odolává proti mrazu a stejně tak je velmi odolná vůči různým chorobám a škůdcům. Právě díky tomu nevyžaduje nadměrnou péči. Ideální je umístit perské růže, podobně jako třeba růže zahradní, na slunné místo. Vhodné je posílit jejich růst speciálním substrátem pro růže zahradní a terasové.

TIP: Než růži vysadíte, doporučujeme ji nechat aspoň 10 minut nasát v odstáté vodě. Místo roubu umístěte přibližně 3 cm pod zeminu.

Perská růže: divoká orientální kráska, která se stane chloubou vaší zahradní architektury a propůjčí jí nádech Orientu - perská růže hlavní foto

Novinka: perská růže na kmínku jako úchvatná solitéra

Růže na kmínku jsou skvělou volbou, jak ozdobit balkony, terasy nebo třeba vstup do domu. Hojně se používají jako dekorace při společenských akcích. Jsou velmi půvabné jako solitéry. Jejich samostatné umístění ve volném prostoru je elegantní a půvabně krásné. Perské růže na kmínku nevyžadují speciální péči. Zásadní podmínkou jsou kvalitní sazenice růže. Přirozeně ale nestačí pouze kvalitní sazenice, pozor si také musíte dát na to, kdy a na jaké stanoviště je sázíte. I zde platí, že růže by měly být vysazeny na slunné a vzdušné místo – ideální je, aby růže měly během dne aspoň 5-6 hodin slunečního svitu. Výhodou kontejnerovaných keřových perských růží je, že je můžete sázet celoročně kromě období, kdy venkovní teplota klesla pod 5 ° C nebo naopak jsou teploty v létě vyšší než 30 °C. V létě je po výsadbě nutné provést dostatečnou a pravidelnou zálivku.

Důležitou roli hraje i velikost květináče. Pamatujte, že růže na kmínku se o svůj prostor nerada dělí. Ovšem pokud máte dostatečně velký květináč, nebo sázíte přímo do půdy, pak doporučujeme udělat výjimku. Okolo kmínku vysaďte pár letniček, které ještě více podtrhnou krásu perské růže na kmínku. Bude tak nezapomenutelnou pýchou vaší zahrady, stejně jako balkonu nebo terasy. Těšte se na bohaté květy s velmi aromatickou vůní.