Řez růží

Kdy řezat růže ?

Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře. Po jarním střihu následuje hnojení.

Způsob vedení řezu

Jak na jarní řez růží ? - 01 1 zlatice

Nejdůležitější výbavou pro řezání růží jsou opravdu ostré dvousečné zahradní nůžky a měkké, ale odolné rukavice. Dnes se dají sehnat speciální rukavice pro práci s růžemi, které ochrání vaše ruce před trny.

Řez vedeme vždy mírně šikmo jen několik milimetrů nad očkem nebo nad rozvětvením. Zbytečně dlouhé konce nad očkem jsou nevzhledné a mohou být zbytečně prostorem pro houbové choroby. Naopak příliš těsný řez u očka může způsobit jeho poškození.

Pravidla řezu růží

Při vlastním řezu růží vždy začněte tím, že nejprve odstraníte všechny části, které jsou po zimě poškozeny (a v dubnu je to už opravdu dobře vidět). Pak pokračujte tím, že dáte pryč přestárlé výhony (zdřevnatělé silné stonky). Ty se řežou co nejblíže k místu štěpování (u země). K tomu často potřebujete silné pákové nůžky.

Další přijdou na řadu větve, které se kříží nebo jinak překáží. Necháváme na keříku pupeny a větve, které směřují ven z keříku. Vycházejte z toho, že korunka by měla mít pravidelně rozestavěné základní výhony v počtu 3 – 5. Z těch se bude dále rozvíjet rostlina. Detail postupu při střihu růží je zřejmý z obrázků.

Jak na jarní řez růží ? - 01 2 zlatice

1 a 3: Obecně se snažíme o to, aby se rostlina rozvětvovala do šířky a aby byla zavětvena a olistěna již od země. Proto boční výhony řežeme nad očkem, které směřuje ven.

2: Výhon směřující nahoru zakrátíme na vhodnou výšku, která se liší podle vzrůstu odrůdy a druhu: U běžných druhů je to od 20 cm do 30 cm, u větších keřových růží 30 – 50 cm, u zakrslých (miniaturních) 10 – 20 cm.

4: Výhony vhodně a pravidelně vyplňující keřík ponecháme a hlouběji zakrátíme, aby se ještě rozvětvily.

5: Odřežeme výhony, které se kříží a nadměrně rostlinu zahušťují.

6. U starších rostlin odstraňujeme staré dřevo (silné zdřevnatělé a hnědočerné části) až u země, což se nazývá zmlazování. Tím podpoříme tvorbu nových výhonů, které lépe kvetou. Tento řez provádíme těsně nad místem štěpování, ale tak, abychom jej nepoškodili.

Specifika řezu půdopokryvných růží

Jak na jarní řez růží ? - 01 3 zlatice

Řez půdopokryvných růží je velmi jednoduchý. Dokonce se ve veřejné zeleni používají motorové plotostřihy (nůžky na živé ploty), pomocí nichž se jednoduše půdopokryvné růže na jaře zkrátí na jednotnou výšku 10 až 15 cm. Na vlastní zahradě si s tím můžete dát větší práci a použít klasické nůžky. Záleží na velikosti plochy růží, kterou máte takto ošetřit.

Specifika řezu stromkových růží

Jak na jarní řez růží ? - 01 4 zlatice

Stromkové růže se řežou podle toho, jaký typ růže je na kmínku naštěpován. Nejčastěji se na kmínek štěpují mnohokvěté (záhonové růže) a velkokvěté odrůdy, které na jaře zakrátíme na 20 až 40 cm. Speciálnějším tvarem jsou tzv. kaskádové růže, které využívají výšku kmínku k tomu, aby pak převisaly dolů a tvořily kvetoucí deštník. K tomu účelu se štěpují na vyšší kmínek (140 cm) popínavé a půdopokryvné sorty. V tomto případě řežeme podobně na délku výhonu 20 až 40 cm, aby se růže dále větvila. Takto zkrácené výhony stačí za jednu sezónu dorůst do délky až kolem 1 m. Razantnějším řezem docílíme omlazení rostliny a kompaktnějšího tvaru.

Specifika řezu pnoucích růží

Popínavé růže  se dělí na climbery a ramblery. Climbery jsou běžné zahradní odrůdy dorůstající 2,5 – 4 m. Ramblery jsou jednou kvetoucí divoké odrůdy, které dorůstají až 8 m a jsou schopny se samy pnout po nejrůznějších oporách.

Jak na jarní řez růží ? - 01 7 zlatice

Climbery kvetou především na výhonech, které nerostou přímo vzhůru. Proto se snažte vyvazováním a řezem podpořit tvorbu krátkých bočních výhonů. Čím je výhon vodorovnější, tím lépe pokvete. Staré výhony odstraňte až u země, zmrzlé větve střihněte až do úrovně zdravého živého dřeva.

Specifika řezu jednou kvetoucích růží.

Výjimkou jsou pouze jednou kvetoucí sorty – tam řežeme co nejméně, abychom zachovali charakter a nezničili květní pupeny z loňska. Zbavujeme se tedy jen starých, poškozených, namrzlých a příliš dlouhých výhonů.