Níže Vám přinášíme několik rad a typů, jaké druhy sazenic jahodníku zvolit, abyste se mohli potěšit z bohaté úrody

Sadba jahod by se měla vybírat podle vhodnosti ke zpracování, plnosti chutě a odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Volit můžete z odrůd raných, středně raných, středně pozdních a pozdních, velkoplodých, měsíčních, dvakrát plodících,…

Výsadbu jahod můžete provádět vždy na jaře a na podzim nejlépe od srpna do konce září.

Výsadba jahodníků - 1

POZOR –  čím později jahody zasadíte tím menší bude první úroda. Sadba jahod by měla být zasazena do dobře vyživené půdy, ne příliš suché, mohou být na slunci i v polostínu. Jahody lze pěstovat v malé zahrádce i na velkém poli. K nejznámějším, u nás pěstovaným, odrůdám patří : Honeoye, Elvíra, Senga Sengana, Korona, Karmen, Rumba, Aromas a mnoho dalších.

Nezapomeňte před samotnou výsadbou sazenic dobře připravit půdu. Sazenicím jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, má rád půdu provzdušněnou s dostatečným obsahem humusu a zásobních živin, ne přemokřenou. Půdu je dobré zpracovat alespoň do hloubky 15-20 cm, kam dosahuje kořenový systém jahodníku. Určité druhy jahodníků lze samozřejmě pěstovat i v nádobách na balkóně.

Z naší nabídky zahradního centra Vám představujeme vynikající a ověřené vraňanské jahodníky:

Výsadba jahodníků - 2

Jednouplodící jahodníky:

Korona – jde o spolehlivou holandskou odrůdu, která je v Německu jednou z nejoblíbenějších pro zahrádky a samosběr.  Plody jsou velké až středně velké, kuželovité, tmavě červené, chutné, velmi sladké, měkké, výnosy jsou vysoké. Odrůda zdravě a bujně roste, pouze poněkud trpí skvrnitostí listů na podzim.  Korona dobře roste i na průměrných nebo horších půdách, je též odolná proti mrazu a s úspěchem je pěstována v horských oblastech.

Karmen – je nejúspěšnější česká odrůda. Má velké až velmi velké plody, na konci sklizně středně velké. Plody jsou velmi sladké, měkké, nemusí se ani kousat, jen se rozplynou na jazyku, takže jsou oblíbené mezi dětmi. Tvar plodu je taštičkovitý, barva karmínově červená. Plody jsou náchylné na plíseň a snadno se otlačí až rozmačkají, pokud leží natrhané ve vyšší vrstvě, a proto nejsou vhodné na prodej do obchodu a hodí se především pro zahrádkáře. Výnosy jsou středně vysoké. Jestliže se provede důkladná ochrana proti plísni, mohou být výnosy i vysoké. Chorobami příliš netrpí, pouze v oblasti vyššího výskytu padlí je na něj náchylná. Vyžaduje pokud možno humózní půdu.

Honeoye – raná odrůda, velký a středně velký plod, je intenzivně lesklý, tmavě červený. Dužnina středně pevná, chuť je nasládlá, aromatická. Plodnost je velká, odolnost proti chorobám je vysoká.  Výhodou je ranost odrůdy a tmavá barva plodů, která je ceněna samosběrači. Plody jsou totiž ideální na marmelády, ale ovšem výborné i na jídlo. Za vhodných podmínek poskytuje vysoké výnosy pěkných plodů. Jedná se o nejrozšířenější ranou odrůdu v Evropě, je považována za standard raných odrůd (to znamená, že ostatní rané odrůdy jsou s ní srovnávány).

Elvíra – raná odrůda, velké lesklé, pevné plody s červenou dužninou, chuť je navinulá, jemná, slabě aromatická. Plodnost je velká a odolnost proti chorobám vysoká. Je poměrně odolná proti plísni šedé. Plody jsou výborné na přímý konzum, ale nehodí se na kompoty kvůli světlejší barvě plodů. Hodnotná raná odrůda s pěkným výnosem chutných plodů, vhodná pro zahrádkáře a pro urychlování.

Senga Sengana – velice oblíbená odrůda, plody dobré kořeněné chuti střední velikosti, tmavě červené lesklé barvy. Dužnina je středně pevná, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá a aromatická. Plodnost je velká, jedna rostlina má až 150 plodů.

Elsanta – raná holandská odrůda, v současné době nejrozšířenější ve střední Evropě, tj. v Holandsku, Německu, Švýcarsku, Rakousku apod. V některých zemích, např. v Německu, se pěstuje na 90% ploch osázených jahodami a stala se tak historicky nejúspěšnější evropskou jahodou všech dob. Ani dříve proslavená Senga Sengana nikdy nedosáhla tak velkého rozšíření. Pokud posuzujeme velikost plodů, jejich chuť, pevnost, atraktivnost a výnos, tak se Elsantě nemůže rovnat žádná jiná odrůda. Plody jsou velké od začátku sklizně do konce, jsou sladké a přitom osvěžující, pevné, velmi odolné proti plísni, úroda je vysoká až velmi vysoká. Elsanta se hodí především do lehčích, písčitých a přitom humózních půd, kde dobře prospívá. Rozhodně se nehodí do těžkých, mokrých půd a není ji možné sázet do půdy unavené po jahodách.

Polka – tato raná holandská odrůda vytváří kuželovité plody vhodné k všestrannému použití. Plody jsou nasládlé, aromatické, se středně tuhou, červeně zbarvenou dužninou. Odrůda je vhodná pro pěstování ve středních a nižších polohách, je velmi úrodná. Netrpí chorobami. V našich podmínkách je jednou z nejplodnějších raných odrůd.

Vivaldi – poloraná odrůda. Plody jsou jasně červené a pevné, velmi lesklé. Odrůda se vyznačuje vysokou výnosností a dobrou skladovatelností. Řada Exclusiv-výborná mrazuvzdornost.

Sonáta – poloraná odrůda holandského původu. Světle červené obrovské plody jsou těžké, lesklé pravidelně krátce kuželovitého tvaru. Chuť je výrazně sladká, šťavnatá, velice lahodná. Je velmi odolná proti různým chorobám. Je velmi úrodná ( 8-12 kg/10 m2).

Stáleplodící jahodníky:

Ostara  – holandská stáleplodící odrůda, rozšířená zejména v osmdesátých letech. Poskytuje vysokou úrodu chutných, kuželovitých, měkčích plodů střední velikosti, na konci první i druhé sklizně silně zdrobňují. Konkrétně – počátkem srpna jsou plody větší, koncem srpna střední, v září jsou již menší. Vyplatí se od poloviny září vyštipovat květy, protože rostlinu vysilují a už stejně pravděpodobně nedozrají. Pokud nám jde především o druhou sklizeň (srpen, září), je vhodné první sklizeň (červen) zrušit tak, že odstraňujeme v květnu a červnu průběžně všechny květy, aby se rostlina nevysilovala. Od července květy ponecháme a docílíme tak vyšší úrodu a větší plody v srpnu a září.

Diamant – stáleplodící odrůda s vysokými výnosy. Jahody jsou velmi velké, lesklé, mají kuželovitý tvar a velmi dobrou, mírně nasládlou chuť. Jahodník je nenáročný na pěstování. Lze ho pěstovat i v květináčích, kde bohatě plodí po celé léto až do podzimu. Substrát použijeme humózní, dobře propustný, mírně kyselý. Kořenový bal v květináči by měl být stále mírně vlhký. Pro dosažení bohaté úrody je třeba průběžně přihnojovat např. Cereritem či kristalonem Jahoda .  

Aromas – stáleplodící – velice plodná a chutná odrůda. Plody velké s výrazným aroma. Zdravotní stav rostlin je výborný. Plodí od června do října.

Výsadba jahodníků - 3

Přehled vhodných odrůd pro různé použití jahod a pro různé oblasti:

a) pro prodej v obchodech – Elsanta

b) pro zahrádky – Korona, Karmen,

c) pro kompotování -Senga Sengana, Korona,

d) do těžké vyčerpané půdy – Senga Sengana,

e) do horských oblastí – Korona

f) odrůdy s největšími plody – Elsanta, Karmen

g) odrůdy s nejchutnějšími plody – Korona, Elsanta, Karmen

h) odrůdy s největším výnosem – Elsanta (když není napadena fytoftorou), jestliže příliš neprší, mají vysoký výnos i Korona, Senga Sengana (u této pozor na plíseň šedou).

Nezapomeňte na černou netkanou  textilii –  pomůže Vám při pěstování jahod. Zabraňuje růstu plevelů, omezuje houbové choroby a zajišťuje o pár dní ranější sklizeň díky záhřevnému efektu.

Výsadba jahodníků - 4

Přehled zralosti doporučených odrůd jahodníků:  jahody