Nyní je nejvyšší čas zasadit sazenice jahodníku, abyste se mohli potěšit z bohaté úrody. Níže Vám přinášíme několik rad a typů, jaké druhy sazenic jahodníku zvolit.

Sadba jahod by se měla vybírat podle vhodnosti ke zpracování, plnosti chutě a odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Volit můžete z odrůd ranných, středně ranných, středně pozdních a pozdních, velkoplodých, měsíčních, dvakrát plodících,…

Výsadbu jahod můžete provádět vždy na jaře a na podzim nejlépe od srpna do konce září.

POZOR –  čím později jahody zasadíte tím menší bude první úroda. Sadba jahod by měla být zasazena do dobře vyživené půdy, ne příliš suché, mohou být na slunci i v polostínu. Jahody lze pěstovat v malé zahrádce i na velkém poli. K nejznámějším, u nás pěstovaným, odrůdám patří : Honeoye, Elvíra, Senga Sengana, Korona, Karmen, Rumba, Aromas a mnoho dalších.

Nezapomeňte před samotnou výsadbou sazenic dobře připravit půdu. Sazenicím jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, má rád půdu provzdušněnou s dostatečným obsahem humusu a zásobních živin, ne přemokřenou. Půdu je dobré zpracovat alespoň do hloubky 15-20 cm, kam dosahuje kořenový systém jahodníku. Určité druhy jahodníků lze samozřejmě pěstovat i v nádobách na balkóně.

Z naší nabídky zahradního centra Vám představujeme vynikající a ověřené vraňanské jahodníky:

Honeoye – raná odrůda, velký a středně velký plod, je intenzivně lesklý, tmavě červený. Dužnina středně pevná, chuť je nasládlá, aromatická. Plodnost je velká, odolnost proti chorobám je vysoká.

Elvíra – raná odrůda, velké lesklé, pevné plody s červenou dužninou, chuť je navinulá, jemná, slabě aromatická. Plodnost je velká a odolnost proti chorobám vysoká.

Senga Sengana – velice oblíbená odrůda, plody dobré kořeněné chuti střední velikosti, tmavě červené lesklé barvy. Dužnina je středně pevná, šťavnatá. Chuť je sladce navinulá a aromatická. Plodnost je velká, jedna rostlina má až 150 plodů.

Aromas – stáleplodící – velice plodná a chutná odrůda. Plody velké s výrazným aroma. Zdravotní stav rostlin je výborný. Plodí od června do října.

Nezapomeňte na černou netkanou  textilii –  pomůže Vám při pěstování jahod. Zabraňuje růstu plevelů, omezuje houbové choroby a zajišťuje o pár dní ranější sklizeň díky záhřevnému efektu.