Sázení ovocných stromků už máte za sebou. Teď už máte urostlý strom a víte, že aby prosperoval a vy jste mohli sklízet slaďoučkou úrodu, je třeba ho zastřihovat. Co ale možná nevíte, je jak stříhat ovocné stromky správně. Přinášíme vám jednoduchý návod, díky kterému to zvládne i “zahrádkářský začátečník”.

Proč stříhat

O ovocné stromy se musíme starat, pokud nám jde o jejich zdraví a produktivitu. Ať už na zahradě máte klasické hrušně, asijské hrušně, jabloně, stromky meruňky, třešně nebo višně, tato péče je naprostým základem, chcete-li se pravidelně radovat z jejich plodů.

Pokud se k tomuto kroku neodhodláte, hrozí, že části stromu budou postupně odumírat, úroda se bude zmenšovat a hrozí postupné, nevratné poničení. Všichni známe radost z letní bublaniny nebo jiného koláče upečeného z plodů své práce. Nebyla by škoda o to přijít?

Tři, dva, jedna, střih!

Kdy a jak stříhat ovocné stromy se často odvíjí od daného druhu a od klimatických podmínek. Obecně ale platí, že by prostřihávání mělo proběhnout pravidelně každý rok a mimo období aktivního růstu. V našich podmínkách je to pak ideálně na konci zimy, časně na jaře.

Při stříhání jde o odstranění větví, které rostou dovnitř koruny, případně se kříží s jinými větvemi. Tím zajistíte lepší proudění světla i vzduchu do těchto částí, což je naprosto zásadní pro zdravý růst a plození. Korunu stromu stříhejte tak, aby byla otevřená a dobře prosvětlená. Odstraňte ty větve, které již neplodí. Uvolníte tak místo pro nové, na nichž můžete časem pozorovat nové meruňky, sladká jablka nebo jiné plody.

Pokud si děláte hlavu s tím, jak stříhat mladé ovocné stromky, nemusíte. Není to tak složité, jen se musíte více zaměřit na vytvoření správného a strukturovaného tvaru koruny, aby strom v budoucnu lépe nesl ovoce.

Pro zjednodušení přikládáme několikakrokový návod, jak stříhat ovocné stromy na jaře:

  1. Příprava nástrojů: Připravte ostré a čisté nástroje pro stříhání, předejdete poškození stromu a šíření chorob.
  2. Odstranění poškozených větví: Vystříhejte všechny poškozené, odumřelé a nemocné větve, zlepšíte tím zdraví stromu.
  3. Prosvětlení koruny: Odstraňte větve rostoucí dovnitř koruny nebo ty, které se kříží s jinými větvemi.
  4. Formování tvaru koruny: Snažte se nástroji udržet přirozený tvar koruny stromu, což podporuje zdravý růst a snazší sklizeň. U mladých stromků tomu věnujte extra pozornost.
  5. Odstranění “mrtvých” větví: Odstřihněte staré větve, které již neprodukují ovoce. Vytvoříte prostor pro nové, zdravé, produktivní.
  6. Zachování rovnováhy: Nejde o zběsilé vystříhávání starých a podpory jen mladých větví. Pokud možno vybalancujte jejich poměr.
  7. Kontrola stromu: Po dokončení akce důkladně zkontrolujte a zabezpečte všechny velké řezy vhodným prostředkem, třeba stromovým balzámem. Zajistíte, že řez nenapadnou škůdci. Použijte na to štěteček nebo stěrku. Na začištění rány můžete také využít nůž zvaný “žabka”. Starejte se také o rány z minulých let.
  8. Pravidelná péče: To je opravdovým klíč k úspěchu! Opakujte ideálně každý rok a těšte se na sladkou úrodu.

Můžeme vám poradit, jak správně stříhat ovocné stromy? Ozvěte se nám, naši odborníci vám budou rádi k dispozici.